• Ласкаво просимо у «Світ поздоровлень» RU | UA
    Щоб додати сайту у вибране натисніть: CTRL+D

Історія Хеллоуіна...

Хеллоуїн, який ще зовсім недавно широко святкувався лише в США і Канаді, тепер набуває все більшої популярності в Європі і поступово освоює територію країн СНД. І це не дивно, адже в США це свято вважається найбільш масовим після Різдва. Щороку американці витрачають на Хеллоуїн близько 2,5 мільярдів доларів. Один Нью-Йорк збирає дохід від свята 40 мільйонів доларів. Що ми знаємо про це свято, звідки він бере свій початок. Чи є Хеллоуїн чимось більшим, ніж просто ніч, коли діти, переодягнувшись в різні костюми, збирають солодощі? Щоб у всьому цьому розібратися, потрібно лише зазирнути в історію - на кілька тисячоліть тому.

У дохристиянську епоху землі сучасної Англії, Ірландії і північної Франції населяли кельтські племена. Рік у них складався з двох частин - літа та зими. Вони були язичниками і як верховного бога шанували бога Сонця, який, з надання, протягом кожної зими знаходився в полоні у Самхейна - володаря мертвих і князя темряви. Саме у день, що відповідає нашому 31 жовтня, стародавні кельти відзначали своє головне свято - Самхейн (Samhain). Цьому святу кельти надавали дуже велике значення, тому що він означав закінчення збору урожаю і символізував кінець старого і початок нового року.

Ще Самхейн - це ворота в зиму. Ми досі схильні сприймати зиму з неприязню. Здається, що все живе вмирає. Будучи язичниками, кельти вірили у зародження життя зі смерті, а прихід смерті розглядали у цей день як прихід життя. За легендою, біла пустеля, де живе Самхейн, надзвичайно красива. Вона звільнена від усього зайвого, наносного. Його час - це час скинути вантаж турбот і марнота, що накопичилися за літо і втратили своє значення, наслідуючи приклад дерев, які звільняються від листя, які віджили свій термін. Адже якщо дерева не скинуть їх, мертве листя не дасть їм можливість ожити знову навесні. Легенда свідчить, що в цю ніч Самхейн відкриває ворота в минуле і майбутнє. 31 жовтня літо змінювалося зимою, день - вночі, життя - смертю, і всі бар'єри між матеріальним і надприродним світами усувалися, ворота між ними відкривалися на одну ніч Дві стихії стають доступні в сьогоденні. Це час, коли людина не обмежена кліткою свого часу і може усвідомити своє місце в павутині вічності. Однак перехід в інший простір або час зазвичай буває хворобливим. Ворота добре охороняються. Відьми і демони - герої Хеллоуїна - це тіні хранителів воріт.

Не дивно, що з Самхейн було пов'язано безліч обрядів і звичаїв. Так, в Ірландії в цей день в головне місто країни, священну Тару, збиралися всі воїни Фіанна - шляхетного ірландського воїнства, а по можливості - і все інше населення країни; влаштовувався величезний бенкет, який тривав як вдень, так і вночі. Дослідники історії кельтів вважають також, що в день Самхейна люди гасили весь вогонь в будинках, щоб знову запалити його від вогню друїдів - своїх жерців, що були одночасно вченими, поетами і духовними вождями (згідно з іншими джерелами, друїди були ще і якимсь містичний орденом, які контролювали всі аспекти життя кельтського народу). Також вважалося, що в ніч Самхейна завіса, що розділяє світ людей і світ сидів (чарівних істот, налаштованих по відношенню до людей нейтрально або вороже), стає на стільки тонкою, що люди і сіди можуть проникати в світи один одного. Тому, з точки зору кельтів, ризик зустріти сіда в ніч Самхейна був дуже великий. Іншими словами, це був день, коли потривожені духи, демони, гобліни та інші містичні істоти могли з найбільшою легкістю прийти в матеріальний світ. Саме тому люди одягалися так само, як ці істоти, і ходили по будинках, просячи їжу для заспокоєння нечистої сили. Оскільки Самхейн уособлював кінець року, то він був найзручнішим часом для спілкування з духами і померлими. Нарешті, в Самайн влаштовувалися різноманітні ворожіння.

У I ст. нашої ери, коли римляни завоювали кельтську територію, кельти вже святкували Самхейн протягом декількох століть. Римляни не стали виступати проти цього свята, тому що він збігався з їх власним Днем Помони - богині рослин. У деяких областях римляни і кельти жили разом, тому цілком логічно, що Самхейн став поступово "розчинятися" в римській традиції. Християнізація островів Британії та Ірландії привела до того, що населенню довелося відмовитися від кельтських язичницьких звичаїв. Однак пам'ять про Самайн залишилася жити в поколіннях мешканців Ірландії і Шотландії.

Далі нас історія закидає в IX століття, коли Папою Григорієм III було перенесено святкування Дня всіх святих з 13 травня на 1 листопада (тоді цей день присвячували тим святим, у яких не було свого свята протягом року). День напередодні - 31 жовтня - в середньовічній англійській мові отримав назву All Hallows Even, або All Hallows Eve (що означає "вечір всіх святих"). Пізніше його стали називати Hallowe'en, і врешті-решт - Halloween. До цього часу кельти вже не представляли фізичної небезпеки для Імперії, друїди також зникли. "Поєднавши" християнський і язичницький свята, Папа, мабуть, сподівався на поступове викорінення язичницьких традицій. Але, як виявилося, збіг дат призвело до того, що язичницьке свято не тільки вижив, а й нерозривно зрісся в народній свідомості зі святом церковним, через що Хеллоуїн набув забарвлення Самхейна і буйно відзначався. При цьому уявлення про сідах, що проникають у світ людей, в середньовічній християнській свідомості перетворилися на уявлення про нечисту силу, що виходить цього дня лякати благочестивих обивателів. Саме тому в епохи Середньовіччя та Нового часу Хеллоуїн уподобали відьми, що обов'язково влаштовували в цей день шабаш.

З поступовим перетворенням Самхейна в день всіх святих народилася гра "Пригощай або пошкодуєш". Вона полягає в тому, щоб "відкупитися" солодощами від дітей, які наполегливо стукають у двері. У разі відмови вельми велика вірогідність виявити ручки дверей повністю вимазані сажею ... Крім того, з'явилася традиція вирізувати на картоплина або Ріпках страшні пики і поміщати всередину свічки - виходив своєрідний ліхтар. Легенда говорить, що його винайшов скупий і хитрий ірландський коваль на ім'я Джек. Він зумів два рази обдурити диявола і отримав від нього обіцянку не робити замах на власну душу. Однак за свою гріховну мирське життя ірландець не був допущений і в Рай. В очікуванні Судного дня Джек повинен був блукати по землі, освітлюючи собі шлях шматочком вугілля, захищеним від дощу звичайної гарбузом. Звідси й назва ліхтаря - Jack-o-lanterns. Черговий етап поширення свята пов'язують з 1517 роком і з "95 тезами" Мартіна Лютера, поклали початок протестантської релігії. Крім того, великий вплив на поширення свята зробило відкриття Америки.

Вважається, що в сучасному вигляді свято відбулося лише в XIX столітті завдяки європейським емігрантам, які привезли з собою в США звичай буйствувала на Хеллоуїн і дотримувати пов'язані з цим святом марновірства. Проте на новому місці проживання свято знову зазнав невеликі зміни - наприклад, виявилося, що гарбузи набагато зручніше, ніж ріпки. Першими великими містами, де в 20-х роках XX століття пройшло святкування Хеллоуїна, стали Нью-Йорк і Лос-Анджелес. До початку XX ст. у всіх містах США стала розповсюджуватися мода влаштовувати на Хеллоуїн акції дрібного вандалізму - бити скло, підпалювати дерева і т.п. Популярність цього божевілля була настільки велика, що в 20-ті роки американським бойскаутам прийшла в голову ідея пропагувати відмову від вандалізму в цей день, не відмовляючись від самого свята; їх гасло свідчив: "Sane Halloween!" (Хай живе здоровий Хеллоуїн). Хуліганство бойскаути замінили маскарадом і жебрацтвом цукерок. З середини цього ж століття Хеллоуїн стає ще і вигідним комерційним підприємством. Костюми, свічки, прикраси, вітальні листівки і гарбузи користуються величезною популярністю, незважаючи на те, що свято до цих пір не є офіційним. З цих пір Хеллоуїн і став улюбленим святом американських школярів.

 

Історія: Нового Року | Різдва | Старого Нового Року | Дня Студента | 14 лютого | 23 лютого | 8 Марта | Масляниці | 1 квітня | 1 травня | Великодня | Дня Перемоги | Хеллоуіна

Вітання
З днем народження
З Новим Роком
З Різдвом
З Днем Студента
З Днем Перемоги
З 23 лютого
З днем закоханих
Вітання колег
Вітання начальника
Поздоровлення коханої
Вітання коханому
Вітання на новосілля
Привітання на весілля
Вітання батькам
Вітання з 8 Березня
Привітання з Великоднем

Вітання з ювілеєм
На 18 років
На 20 років
На 25 років
На 30 років
На 33 роки
На 35 років
На 40 років
На 45 років
На 50 років
На 55 років
На 60 років
На 65 років
На 70 років
На 80 років

Тости на Українському
Весільні тости
З днем народження
Тости батькам
Всі тости...

Тости на Українському

Тости до дня народження
Хай твоє життя буде безхмарним, як небо над пустелею, повним, як глечик хлібосольне кавказця, довгою і цікавою, як Чумацький Шлях. І хай завжди світяться щастям твої очі, як полярне сяйво над полюсом!...

Весільні тости
Звернення до нареченого й нареченої: "Хлопці, у вас була безвихідна ситуація. Це сталося дуже давно, коли на горі богів Олімпі Афродіта та Гермес полюбили один одного і у них з'явився плід їхньої божественної любові. Ім'я не буду називати, ви самі знаєте. Тоді Зевс був дуже розсерджений і розділив цей плід на дві половинки - чоловічу і жіночу. З тих пір ці половинку шукають одне одного по всій Землі і якщо знаходять, то їх знову єднає любов. І це все, що потрібно щоб ці половинки були разом. " Вічної вам любові і не давайте Зевсу відпочивати, даруєте йому свої божественні плоди!...

Тости до ювілею
Бісмарк колись казав, що люди рідко так далеко відходять від істини, як ... після полювання і перед ... виборами! Як на мене, є ще одна подія, коли люди сильно віддаляються від правди. Відбувається це під час ювілеїв. Мій ювілей не виняток. Високі оцінки і гарні слова! .. Єдине, що мене тішить, це мій вік! Я ще можу щось зробити, щоб наблизитися до того чоловіка, образ якого ви тут написали! Спасибі вам за теплі слова і щедрі подарунки! Я осушують келих ваше здоров'я і щастя!...

Тости начальнику
Летить по небу великий птах, велично і плавно змахуючи величезними крилами. А поруч, метушачись і цвірінь, летить ма-аленький пташка: - Куди ми летимо, га? Куди, а? Але нічого не відповідає великий птах... - Куди ми летимо, ну куди, а? Велика птах повільно повертає голову: - Не знаю ... Так вип'ємо ж за наших наукових керівників!...