• Ласкаво просимо у «Світ поздоровлень» RU | UA
    Щоб додати сайту у вибране натисніть: CTRL+D

Історія Масляниці...

З численних правил і рекомендацій, яких слід дотримуватися під час Масниці, назвемо основні. По-перше, на масницю вже не можна їсти м'ясну їжу. Мясоед (період, що відокремлює зимовий, Різдвяний піст від весняного, Великого) підходить до кінця, і неділю напередодні масниці виявляється останнім днем, коли дозволяється їсти м'ясо. Ось чому цей день отримав в російському народі назву "М'ясне заговіння". На масницю можна їсти молочні продукти і рибу. Проте основною стравою на масляну є, як відомо, млинці, які печуть щодня з понеділка, але особливо багато - з четверга по неділю. Цей час називається широкої масницею. Друге правило, про який не варто забувати, полягає в тому, що їжа на масницю стає найважливішою формою життя. Ось чому в народі говорили, що в цей час треба їсти стільки разів, скільки собака махне хвостом або скільки разів прокаркает ворона. На відміну від багатьох інших свят на масницю не тільки чревоугоднічают вдома, в сім'ї, а й часто ходять в гості та запрошують гостей до себе. "Гостювання" набуває самоцельний характер.

Однак не тільки їжа складає сенс масниці. Не менш примітні гуляння в широкому сенсі цього слова. Масляна - це танці, спів, катання з гір (на санках або у спеціальних лотках), потішні бої (типи взяття сніжного містечка), спорудження масленично опудала: раніше з соломи, а пізніше зі снігу на кшталт "снігових баб", багаття і багато інше. Вельми популярним було й залишається катання на санях, для чого коней і упряж спеціальним чином прикрашають: під дуги коней підвішують дзвіночки, а в хвости і гриву вплітають стрічки. Масляне катання на конях не тільки спосіб показати свою зухвалість і прекрасних коней, а й традиційно жіночий спосіб похвалитися новинками. Масничні катання мали особливе значення для дівчат, які хотіли таким чином привернути до себе увагу женихів і головне - їх батьків.

Масляна НЕ одноденний свято. Це цілий тиждень, коли людина не повинна думати про роботу або яких-небудь домашніх клопотах і справах. Треба веселитися, гуляти і є, відклавши справи до Великого посту. На масницю не варто забувати і про молодожонів, оскільки в цей час прийнято вшановувати всі пари, що одружилися в минулому році. Їх вітають, дарують подарунки, жартують над ними, клеять в снігу, насильно скачують у гір, змушують прилюдно цілуватися, несподівано навідуються до них в гості. Та й самі молодята не останні учасники олійних свят: відвідують батьків, виїжджають "на світ" і т. д. Не дарма ж Масляний п'ятницю носить назву "тещині вечірки", а субота - "зовичні посиденьки".

Однак час свята рано чи пізно підходить до кінця. Останній день свята називається Прощена неділя. У цей день прийнято просити вибачення один в одного за всі образи, заподіяні протягом року, і тим самим очиститися від усього гріховного, до чого людина пристрастився під час масниці. Це "прощення" проходить зазвичай таким чином: спочатку наймолодші просять вибачення у старших, у відповідь, на що і старші просять вибачення у молодших. Прощення між рідними і знайомими відбувається увечері, після закінчення всіх олійних розваг і забав. При цьому люди говорять один одному приблизно так - "Прости мене, якщо я в чому перед тобою винен". Традиція просити вибачення розповсюджується і на мертвих, коли в неділю багато людей відправляються на кладовищі, залишають на могилах рідних і близьких млинці і просять вибачення у покійних.

Масляний тиждень була буквально переповнена святковими справами; обрядові і не обрядові дії, традиційні ігри та витівки, обов'язки й учинки до відмови заповнювали всі дні. Сил, енергії, запалу вистачало на всі, оскільки панувала атмосфера граничної розкутості, загальної радості і веселощів. Кожен день Масляної мав свою назву, за кожним закріплені були певні дії, правила поведінки і пр: понеділок - "зустріч", вівторок - "загравання", середа - "Лакомка", "розгул", "перелом", четвер-"розгуляй - четверток "," широкий ", п'ятниця -" тещині вечори "," тещині вечірки ", субота -" зовичні посиденьки "," проводи ", неділя -" прощений день ". Вся ж тиждень іменувалася "чесна, широка, весела, бояриня-масляна, пані масляна".

Понеділок - зустріч
Цього дня з соломи робили опудало Масляної, надягали на нього стару женскуюодежду, насаджували це опудало на жердину і зі співом возили на санях по деревне.Затем Масляну ставили на сніговій горі, де починалося катання на санях. Пісні, які співають на день "зустрічі", дуже життєрадісні.

Вівторок - заігpиш
З цього дня починалися різного роду розваги: катання на санях, народні гуляння, вистави. У великих дерев'яних балаганах (приміщення для народних театральних видовищ з клоунадою і комічними сценами) влаштовували вистави на чолі з Петрушкою і олійних дідом. На вулицях траплялися великі групи ряджених, в масках, які роз'їжджали по знайомих будинків, де експромтом влаштовувалися веселі домашні концерти. Великими компаніями каталися по місту, на трійках і на простих санях. Було в пошані і інше нехитре розвага - катання з обмерзлих гір.

Середа - ласун
Вона відкривала частування у всіх будинках млинцями та іншими стравами. У кожній сім'ї накривали столи зі смачною їжею, пекли млинці, в селах в складчину варили пиво. Всюди з'являлися театри, торгові намети. У них продавалися гарячі збитню (напої з води, меду і прянощів), розжарені горіхи, медові пряники. Тут же, прямо під відкритим небом, з киплячого самовара можна було випити чаю.

Четвер - розгул (перелом, широкий четвер)
На цей день припадала середина ігор та веселощів. Можливо, саме тоді проходили і жаркі масляні кулачні бої, кулачки, що ведуть свій початок з Київської Русі. Були в них і свої суворі правила. Не можна було, наприклад, бити лежачого ( "лежачого не б'ють"), удвох нападати на одного (двоє б'ються - третій не лізь), бити нижче пояса або бити по потилиці. За порушення цих правил загрожувало покарання. Битися можна було "стінка на стінку" або "один на один". Велися і "охотницький" бої для знавців, любителів таких поєдинків. Із задоволенням спостерігав такі бої і сам Іван Грозний. Для такого випадку це розваги готувалося особливо пишно і урочисто. І все-таки це була гра, свято, якого, звісно, відповідала й одяг. Якщо і ви хочете слідувати стародавнім російським ритуалів і звичаїв, якщо у вас сильно сверблять руки, можна трохи і побавитись, напевно, бійкою - знімуться заодно і всі негативні негативні емоції, настане розрядка (може, в цьому і був якийсь таємний сенс кулачних боїв), а заодно це і поєдинок найсильніших. Тільки не забувайте про всі обмеження і, головне, про те, що це все-таки святковий, ігровий поєдинок.

П'ятниця - тещині вечори
Цілий ряд олійних звичаїв був спрямований на те, щоб прискорити весілля, сприяти молоді у знаходженні собі пари. А вже, скільки уваги й почестейоказивалось на масниці молодятам! Традиція вимагає, щоб вони ошатні виїжджали "на люди" у писаних санях, наносили візити всім, хто гуляв у них на весіллі, щоб урочисто під пісні скочувалися з крижаної гори. Однак, найголовнішою подією, пов'язаних з молодятами, було відвідування тещі зятями, для яких вона пекла млинці і влаштовувала справжній бенкет (якщо, звичайно, зять був їй до душі). У деяких місцях "тещині млинці" відбувалися на ласунки, тобто в середу на масляного тижня, але могли приурочувати до п'ятниці. Якщо в середу зяті гостювали у своїх тещ, то в п'ятницю зяті влаштовували "тещині вечірки" запрошували на млинці. Був звичайно й колишній дружка, який грав ту ж роль, що й на весіллі, і отримував за свої клопоти подарунок. Звання теща зобов'язана була надіслати з вечора все необхідне для печива млинців: сковороду, ополоник тощо, а тесть посилав мішок гречаної крупи та коров'яче масло. Неповага зятя до цієї події вважалося соромом і образою, і було приводом до вічної ворожнечі між ним і тещею.

Субота - зовичні посиденьки
Зовиця - це сестра чоловіка. Отже, у цей суботній день молоді невістки приймали в себе рідних. Як бачимо, на цій "масниці жирної" кожен день цієї щедрої тижня супроводжувався особливим застіллям.

Неділя - проводи, шинкаря, прощений день
Останній день масляного тижня називався "Прощена неділя": родичі та друзі ходили один до одного не святкувати, а з "повіненіем", просили прощення за умисні й випадкові образи і засмучення, завдані в поточному році. При зустрічі (деколи навіть з незнайомою людиною) належало зупинитися і з триразовим поклонами і "слізними словами" випросити взаємного прощення: "Прости мене, в чому я винен чи згрішив перед тобою". "Так простить тебе Бог і я прощаю", - відповів співрозмовник, після чого на знак примирення потрібно було поцілуватися.

 

Історія: Нового Року | Різдва | Старого Нового Року | Дня Студента | 14 лютого | 23 лютого | 8 Марта | Масляниці | 1 квітня | 1 травня | Великодня | Дня Перемоги | Хеллоуіна

Вітання
З днем народження
З Новим Роком
З Різдвом
З Днем Студента
З Днем Перемоги
З 23 лютого
З днем закоханих
Вітання колег
Вітання начальника
Поздоровлення коханої
Вітання коханому
Вітання на новосілля
Привітання на весілля
Вітання батькам
Вітання з 8 Березня
Привітання з Великоднем

Вітання з ювілеєм
На 18 років
На 20 років
На 25 років
На 30 років
На 33 роки
На 35 років
На 40 років
На 45 років
На 50 років
На 55 років
На 60 років
На 65 років
На 70 років
На 80 років

Тости на Українському
Весільні тости
З днем народження
Тости батькам
Всі тости...

Вітання на масницю

Як на масляній тижня
З печі млинці летіли!
З запалу, з жару, з печі,
Всі рум'яна, гарячі!
Масляна, частуй!
Всім бліночков подавай.
З запалу, з жару - розбирайте!
Похвалити не забувайте.

Вас на Масляну чекаємо!
Зустрінемо олійних млинцем,
Сиром, медом, калачем
Та з капустою пирогом.
Всіх нас пост Великий чекає,
Наїдався про запас, народ!
Всю неделюшку гуляй,
Всі запаси подъедай.
А прийде прощений день,
Нам поклоняємося не лінь,
Приходьте в неділю -
Будемо ми просити вибачення,
Щоб з душі гріхи все зняти,
З чистим серцем пост зустрічати.
Скріпимо дружбу поцілунком,
Хоч і так ми не воюємо:
Адже на Масляну потрібно
Зміцнювати любов'ю дружбу.
Приходьте в гості до нас,
Будемо раді ми гостям!

Ой, Масляна, простягни!
Ти за дуб, за колоду зачепився!
Ой, сказали - нашій Масляній
Сім літ,
А всього у Масляниці
Сім днинок.
Ой, Масляна-обманщиця!
Обдурила, провела,
Нагулятися не дала!